انواع کابل الکتریکی

دسامبر 31, 2022by multi0

انواع کابل الکتریکی

در کارهای مرتبط با برق و الکتریسیته یکی از پرکاربردترین ها، کابل ها هستند. کابل ها مجموعه ای از سیم ها هستند که دورتادور آن ها توسط یک پوشش که عایق نیز می باشد، پوشانده شده است. کابل ها انواع مختلفی دارند که بر اساس نیاز و کاربرد آن ها طبقه بندی می شوند. در گذشته بیشتر کابل مسی بود اما امروزه کابل های آلومینیومی جایگزین مناسبی برای آن ها می باشد. کابل های آلومینیومی را به دو دسته کابل آلومینیومی زمینی و کابل آلومینیوم خودنگهدار تقسیم بندی می کنند.

طبقه بندی کابل های الکتریکی

کابل های الکتریکی را به صورت های کلی زیر دسته بندی می کنند که در هر گروه کابل خاصی بر اساس ساختار و یا تعداد رشته و یا جنس قرار می گیرد.

بر اساس نوع کاربرد
بر اساس سطح ولتاژ
بر اساس نوع حفاظت الکتریکی
بر اساس نوع روکش
بر اساس استاندارد
بر اساس ساختار
بر اساس نوع حفاظت مکانیکی
بر اساس تعداد رشته های تشکیل دهنده کابل

بیشتر مطالعه کنید: انواع سیم برق

کابل های آلومینیومی

به جرات می توان گفت که کابل آلومینیومی یکی از بهترین جایگزین ها برای کابل مسی می باشد. در صنایع این کابل آلومینیومی به دو دسته کابل آلومینیوم زمینی و کابل آلومینیوم خودنگهدار دسته بندی می شوند. از کابل آلومینیومی در برق خانگی، خطوط انتقال، سیم کشی برق هواپیما و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود زیرا به نوعی جایگزین کابل مسی های قدیمی شده است. به دلیل داشتن چگالی و وزن کمتر این نوع از کابل را جایگزین کابل مسی کرده اند. البته برخی همچنان طرفدار کابل مسی هستند زیرا در نهایت مس قدرت رسانایی بالاتری دارد. البته کابل آلومینیومی به مرور زمان لایه ای اطراف آن را فرا می گیرد که در نهایت موجب کاهش رسانایی آن نسبت به روز اول خواهد شد.

از آنجایی که میزان مقاومت سیم های آلومینیومی از مسی بیشتر است، برخی بر این اعتقاد هستند که این مقاومت باعث فشار بیشتر و داغ شدن سیم ها می شود و در نتیجه افت ولتاژ را به وجود می آورد در صورتی که این اعتقاد کاملا اشتباه می باشد. قیمت کابل آلومینیومی بر اساس نوع و اندازه متفاوت می باشد. به طور مثال کابل آلومینیومی زمینی از 30000 تومان تا 400000 تومان می توان خریداری کرد.

بیشتر مطالعه کنید:قیمت کابل آلومینیومی

بیشتر مطالعه کنید:قیمت کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی زمینی

این دسته از کابل آلومینیومی به دلیل آنکه می توان از آن ها در زیر زمین استفاده کرد، به این نام نامیده می شوند. ولتاژ این کابل بین 0.6 تا 1 کیلووات می باشد. این نوع از کابل در زمانی که در توزیع برق و برق رسانی نیاز به ولتاژ بالا دارید، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در تاسیسات مورد استفاده زیادی دارد. در کابل آلومینیومی زمینی از نرم شده مفتول برای هادی استفاده می گردد. این کابل را به 3 دسته 2، 3 و 4 رشته هادی رسانا دسته بندی می کنند.

 

کابل آلومینیومی خودنگهدار

دسته دوم از کابل آلومینیومی کابل خود نگهدار می باشد که برخی آن را با نام ABC می شناسند. از بابت قیمت این نوع کابل از نوع مسی بسیار ارزان تر و به صرفه تر می باشد. مورد استفاده از این نوع کابل در برق رسانی های 3 و البته تک فاز می باشد. امروزه استفاده از این نوع کابل بسیار بیشتر شده و در زمانی که برای برق 3 فاز از آن استفاده می کنند، 6 رشته هادی آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرد که به آن کابل برق 3 فاز نیز می گویند.

بیشتر مطالعه کنید: کابل آلومینیوم خودنگهدار

اگر در سیم کشی برق تک فاز از این کابل آلومینیومی استفاده کنند، آن را به صورت 4 و یا 3 رشته مورد استفاده قرار می دهند. البته بدون روشنایی. مزیت استفاده از این نوع کابل، ایمنی بالا، مرتب و تمیز بودن در کار، احتمال سرقت کم، کاهش هزینه شاخه زنی، کاهش خطر آتش سوزی، ایمنی بالا و زمان کوتاه راه اندازی می باشد.

جهت اطلاع از کابرد کابل ها، کابل آلومینیومی زمینی و کابل آلومینیوم خودنگهدار و همچنین قیمت کابل آلومینیومی میتوانید با مراجعه به قسمت تماس با ما صفحه وب سایت با دفتر فروش مرکزی تماس حاصل فرمائید تا شما را برای خریدی مطمئن راهنمایی نمایند.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 + 13 =