کابل xlpe چیست

دسامبر 31, 2022by multi0

کابل xlpe چیست

کابل های XLPE عایقی از جنس پلی اتیلن دارند استفاده از این کابل ها به علت ویژگی هایشان رو به افزایش است. این کابل ها توانایی عبور ولتاژ بین 600 ولت الی 13000 ولت را دارند. به همین دلیل در مدل های کابل فشار قوی ، متوسط و ضعیف تولید میشوند.

عایق کابل های XLPE

کابل های XLPE با پلی اتیلن عایق شده اند. این کابل ها به دلیل ساختار مولکولی که دارند آنها را در مقابل فشار، رطوبت، خوردگی و حرارت مقاوم کرده است. یکی از رایج ترین موارد استفاده این کابل استفاده در مکان هایی با رطوبت بالا و یا حرارت بالا است.

اجزای کابل XLPE

این نوع کابل تشکیل شده از اجزای زیر است:

1- هادی:

قسمت مرکزی کابل که وظیفه انتقال جریان را دارد و معمولا از جنس مس و آلومینیوم ساخته میشود.

2- لایه‌ نیمه‌رسانا:

این لایه‌ها برای خنثی کردن و متعادل کردن میدان های الکتریکی به کار میروند.

3- عایق:

عایق کابل که بر روی هادی کابل قرار دارد و از آن در برابر عوامل محیطی و همچنین اجازه انتشار الکتریسیته در محیط را نمیدهد.

4- فیلر:

از این مواد برای پرکردن فضاهای خالی داخل کابل استفاده میشود.

5- روکش کابل:

بیرونی ترین قسمت کابل که در صورت پارگی عایق درون سیم اجازه انتشار الکتریسیته را نمیدهد.

انواع کابل‌های XLPE و کاربرد آن‌ها

کابل های XLPE درای سه دسته هستند که این سه دسته عبارت اند از:

1- مدلUSE-2:

این مدل از یک هادی مسی که ماده پلیمری ترموست ساخته شده است. این ماده مقاومت خوبی دارد و میتوان از این نوع کابل برای مصارف زیر زمین استفاده کرد برای مثال میتوان از آن به عنوان کابل دفن شده در زمین استفاده کرد. زیرا ماده پلیمری به کار رفته در این نوع کابل مقاومت خوبی در برابر حرارت و فشار دارد. از طرفی دیگر مقاومت این کابل در برابر اشعه فرابنفش، رطوبت و گرما باعث آن شده است که بتوان از آن برای کاربردهای دیگر نیز بهره برد. کاربردهایی همچون تامین برق کارخانه جات و تجهیزات آن، ولتاژ مناسب برای این کابل 600 ولت است.

2- مدل RHW-2:

این مدل دارای مقاومت مناسبی در برابر حرارت و نفوذ آب است. علت مقاومت در برابر نفوذ پذیری آب چیزی نیست جز ماده به کار رفته در آن یعنی لاستیک نئوپرن این ماده مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد به همین علت میتوان از این کابل در زیر زمین های مرطوب نیز استفاده کرد. این کابل هم مانند مدل قبلی از نوع 600 ولتی است. و امکان استفاده از آن برای کاربردهای سیم کشی عمومی دارد.

3- مدل RHH:

این کابل دارای عایق لاستیکی است و در برابر حرارت مقاومت مناسبی دارد و توانایی مقاومت در برابر دما را دارا است. باید توجه داشت که این مدل کابل در برابر آب مقاوم نیست و باید از آن در مکان های خشک استفاده کرد. همچنین این مدل همچون مدل های قبلی 600 ولتی است به هنگام استفاده از این کابل باید شرایط محیطی را در نظر گرفت. از کاربردهای این کابل میتوان به کاربرد برای انتقال نیرو برای مصارف صنعتی نام برد.

ویژگی کابل XLPE

کابل های XLPE درای ویژگی هایی هستند که این ویژگی ها عبارت اند از:

1- مقاومت حرارتی تا 90 درجه
2- انعطاف پذیری عایق
3- رنگ کابل به صورت سفید و خاکستری یا مشکی است.

مزایای کابل XLPE

1- مقاومت حرارتی تا دمای 90 درجه
2- انعطاف‌پذیری به ‌علت ساختار پلی‌اتیلن
3- مقاوم در برابر مواد شیمیایی
4- تحمل دما تا 250 درجه اما در یک بازه زمانی
5- مقاوم در باربر فشار، رطوبت و اشعه فرابنفش

معایب کابلXLPE

1- ضعف در برابر ولتاژ بالا
2- در برابر دمای بالا 90 ضعف دارد.
3- دارای استاندارد کلی نیستند و ممکن است محصولات هر شرکت با دیگری متفاوت باشد.

سخن پایانی

در این مقاله متوجه شدیم که کابل های XLPE هم در دمای پایین و هم در دمای بالا انتخاب مناسبی هستند و عملکرد مناسبی دارند. همچنین توانایی مقاومت در برابر رطوبت و فشار را دارند اگر به دنبال کابلی هستید که در مقالب دما مقاوم باشد این مدل از کابل ها انتخاب مناسبی برای شما هستند.

توجه کنید شرکت ماهان کابل امیر ارائه دهنده و تولید کننده انواع کابل است. برای اطلاع از قیمت کابل آلومینیومی میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل کنید و یا برای خرید کابل آلومینیومی زمینی و کابل آلومینیوم خودنگهدار میتوانید به سایت مراجعه کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *